Kentsel Dönüşüm Danışmanlığı Nedir?

Gayrimenkul Değerleme Raporlarının Gayrimenkul Alımlarındaki Önemi
31 Mayıs 2016
Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
10 Haziran 2016
Tümünü Göster

Kentsel Dönüşüm Danışmanlığı Hakkında Ne Biliyoruz?

Ülkemizde Kentsel Dönüşüm Danışmanlığı iş kolu, 2012 yılında kabul edilerek yürürlüğe giren “6306 sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Kanunu”  ile tanınmaya başlanmıştır. Bu iş kolunun ortaya çıkmasındaki temel sebep, kentsel dönüşüme girecek olan yapıların hak sahiplerinin yasa kapsamında yenilecek olan yapıları ile ilgili teknik ve hukuki konularda yeteri kadar bilgi edinmesini sağlayacak açık bir kaynağa erişimlerinin olmaması  veya uzmanlık konuları dışında olması sebebi ile yasa ve inşaat uygulamalarının yeteri kadar anlaşılamaması, bunun sonucu olarak, müteahhit firmaların karlılık oranlarını arttırmak adına, hak sahiplerinin aleyhine olan şartname, sözleşmeleri ve mimari uygulama projelerini kabul ettirerek,  lehlerine olan şekilde hareket etmeleridir.

Söz konusu yasanın yürürlüğe girdiği ilk bir kaç yıl süresince, hak sahiplerinin uğrayabilecekleri mağduriyetler tam olarak anlaşılmamış ancak şu an gelinen noktada sayısız hak kaybı ile ilgili dava dosyalarının mahkemelerde görülmeye başlanması, durumun gerçek yüzü ortaya çıkmıştır. Bu tip yaşanmış ve yaşanmakta olan hak kaybı davalarının ana konularının kısa başlıklarına buradan ulaşabilirsiniz.

Konunun temeline inildiğinde sorunun başlangıç noktası, kentsel dönüşüm konularının görüşüldüğü apartman / site toplantılarında, konu hakkında kısmen bilgisi olan ancak uzmanlık alanları dışında olması sebebi ile tam olarak konuya hakim olmaları beklenmeyen hak sahiplerinin üstünkörü bilgiler ışığında ilerlemesi, sonrasında bir şekilde anlaşılan müteahhit firmanın sunduğu, yasa boşlukları veya kelime oyunları ile aleyhlerine olacak maddeleri  içeren sözleşme, teknik şartname ve mimari projeleri uzmanlara danışmadan kabul etmeleri  ile başlamaktadır. Görülen bir diğer sorun ise apartman / site yönetiminde veya kentsel dönüşüm komisyonunda yer alan hak sahiplerinin, kendi avantajlarına olacak şekilde müteahhit firmadan menfaat sağlayarak, diğer hak sahiplerini mağdur etmesi durumudur. Çoğu zaman olumsuzluk yaratacak durumlar inşaat tamamlanana kadar anlaşılamamakta ve aylarca mahkeme salonlarında sürüncemede kalabilecek geri dönüşü olmayabilen bir yola girilmektedir.

Kentsel Dönüşüm Danışmanlığı ’nın faydaları neler?

Kentsel Dönüşüm Danışmanlığı denilince akla, sadece bir kişi ya da belli bir işte uzmanlaşmış bir ofis gelmemelidir. Danışman firmaların kurucuları, değerleme uzmanları, avukatlar, mimarlar, mühendisler hatta emlak firmaları bile olabilir. Ancak danışmanlık süresince tek bir uzmanlık dalı, tüm işlemlerin güvenli bir şekilde yürütülmesini imkansız kılmaktadır. Danışmanlık hizmeti veren kuruluşlar, uzmanlıkları dışında kalan konularda gerekli disiplinler ile ortak bir çalışma yürüterek sizler için en doğrusunu ve en iyisini bulmaya çalışmaktadırlar. Kısaca danışmanlık hizmeti almaya karar verdiğinizde, mimarlık, mühendislik, hukuk, planlama, gayrimenkul değerleme, adli bilirkişilik gibi bir çok hizmeti, konunun uzmanı olan kişilerin ortak çalışmasıyla tek elden ve güvenilir bir şekilde alırsınız. Bu durumda yapılması gerekli müdahalelerde sadece kentsel dönüşüm danışmanlık ofisi ile muhatap olursunuz. Avukat, mühendis, mimar gibi meslek grupları ile tek tek görüşerek ve çoğu zaman çözümü bulunamayan konularda moral, zaman ve enerji kaybı yaşamazsınız. Gerekli önlemlerin acil olarak alınması ve çözüm yollarının bulunması için disiplinler arası tüm organizasyonu danışman firma sizin adınıza profesyonel danışman kimliğiyle yapar. Bunun sonucu olarak istenen sonuçlara, aldığınız hizmetlerin toplam bedeli düşünüldüğünde oldukça uygun rakamlara sahip olabilirsiniz.

Eğer kentsel dönüşüm kapsamında yapılarınızı yenilemeye karar verdiyseniz, kentsel dönüşüm kararının alındığı ilk toplantıdan itibaren nitelikli hizmet veren, şehir plancısı, inşaat mühendisi, SPK lisanslı değerleme uzmanı, mimar, inşaat teknikerlerinden oluşan kadrosu ve konusunda uzman avukatlık, mimarlık, mühendislik büroları ve kentsel dönüşüm uzmanı danışmanları ile hizmet veren Cantekinler Gayrimenkul Değerleme tarafından sunulan Kentsel Dönüşüm Danışmanlık hizmetlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz. Konu hakkında detaylı bilgi almak için İnternet sitemizde yer alan ilgili konu başlıklarını inceleyebilir, telefon ile bilgi alabilir ya da ofisimizi ziyaret edebilirsiniz. Ön görüşme sonrasında uzmanlarımız ile birlikte apartman / site yönetimine uygulanacak prosedür ve işlemler hakkında detaylı sunum yapılması taleplerinizi iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Gayrimenkul Değerleme Raporlarının Gayrimenkul Alımlarındaki Önemi  başlıklı makalemizde Değerleme Raporu, Ekspertiz, Emlak Vergisi ve Gayrimenkul Değerleme hakkında bilgiler verilmektedir.


Sunduğumuz hizmetler sizi ilgilendiriyorsa bize telefonunuzu bırakın, danışmanlarımız sizleri arayıp bilgilendirsin. 09:00 - 18:00 saatleri arasında sizlere dönüş yapıyoruz.