Konut Değerleme Lisansına BDDK Engeli

Konut Satış İstatistikleri Mart 2018
24 Nisan 2018
Tümünü Göster

Konut Değerleme Lisansına BDDK Engeli

Konut Değerleme Lisansına BDDK Engeli

Bilindiği üzere gayrimenkul değerleme sektörü SPK ve BDDK tarafından regüle edilmektedir. SOn düzenlemelere göre gayrimenkul değerleme uzmanı olarak sektöre hizmet verecek olan personelin gerekli lisanslara sahip olması zorunludur.

Halihazırda, SPK tarafından gerekli koşulları yerine getiren ve açılan sınav tiplerinde başarılı olan kişilere verilen iki farklı lisans tipi mevcut;

  • Gayrimenkul Değerleme Lisanslı(*)
  • Konut Değerleme Lisanslı(*)

(*)İki lisans hakkındaki farkı, Konut Değerleme Uzmanı  ve Gayrimenkul Değerleme Uzmanı konulu yazılarımızı inceleyerek anlayabilirsiniz. 

Kimlerin gayrimenkul değerleme uzmanı, kimlerin konut değerleme uzmanı olarak adlandırıldığı ve yetkileri, “Seri: VIII, No: 35 ile 12/8/2001 tarihli ve 24491 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, 8.2. Sermaye Piyasasında Değerleme Faaliyetlerine İlişkin Düzenlemeler 8.2.1. Sermaye Piyasası Mevzuatı Çerçevesinde Gayrimenkul Değerleme Hizmeti Verecek Şirketler İle Bu Şirketlerin Kurulca Listeye Alınmalarına İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ” içeriğinde açık olarak belirtilmiştir.

Konut Değerleme Lisansına BDDK Engeli

Konut değerleme lisansları SPK tarafından neden verildi?

Ancak yayınlanan yönetmelik ile, konut değerleme lisansına BDDK engeli getirildi. Konut değerleme lisansına sahip olan kişilerin, bankalara değerleme hizmeti verme yetkileri bu yönetmelik ile yok sayılacak. 2018 yılı başı itibarı ile konut değerleme lisansına sahip uzmanların bankalardaki kullanıcı hesapları pasife alınacak.

“Bu ne demek?” diye soracak olursanız, sadece kağıt parçasına dönüşen lisans belgelerinizi ısınma ihtiyacınız için kullanabilirsiniz cevabını verebiliriz. İşin şakası bir yana, bir şekilde gayrimenkul değerleme lisanslama sınavında başarılı olan ve SPL tarafından verilen eğitim ile tecrübe koşulunu sağlayan uzmanların yanında, sektörde aktif olarak çalışan ve çok daha iyi tecrübeye sahip olan bu kişilerin düştüğü durumu anlamak gerçekten zor.

Denebilir ki, bu kişiler acilen gayrimenkul değerleme lisansı sınavından başarılı olsunlar veya eksik tecrübelerini SPL tarafından sağlanan değerleme eğitimi ile tamamlasınlar… Evet iki durumda haklı bir gerekçe olabilir ancak o zaman konut değerleme lisansları SPK tarafından neden verildi? Neden bu sınavlar yapıldı? Bu iki kurum arasında neden bir çelişki yaşanıyor? Birinin ak dediğine, diğeri neden kara demekte? Kazanılmış bir hak verilen emeğe yazık edilmiyor mu?

Kurumlar tarafından bu durumun sebepleri açıklanmadıkça, bizlerin konu üzerinde yorum yapması çok da uygun olmayacaktır. Şu günlerde bu yönetmeliğin başlangıç tarihinde esneme yapılabileceği konuşulsa da, konunun gündeme geldiği ilk anda, sadece konut değerleme lisansına sahip olan kişiler için belirli bir süre opsiyonu tanınması yerinde olabilirdi. Bu sayede, yoğun iş temposu içinde, sınavlara yeterli hazırlık şansı bulamayan meslektaşlarımızı herkesle aynı kefeye koyarak sınav stresi yaşatmak yerine daha uygun bir çözüm sunulabilir, sektörün içinde aktif görev olan bu kişilere az da olsa şans tanınabilirdi…


Sunduğumuz hizmetler sizi ilgilendiriyorsa bize telefonunuzu bırakın, danışmanlarımız sizleri arayıp bilgilendirsin. 09:00 - 18:00 saatleri arasında sizlere dönüş yapıyoruz.