Arsa Değerleme İşlemleri Nasıl Yapılır

Ekspertiz Ne Demektir?
11 Haziran 2016
Kentsel Dönüşüm Gayrimenkul Değerleme Raporu
11 Haziran 2016
Tümünü Göster

Arsa Değerleme İşlemleri Nasıl Yapılır

Arsa Değerlemesi Nasıl Yapılır?

Arsa Değerlemesi çalışmasında esas olarak alınan iki değerleme yaklaşımı mevcuttur. Bunlarda ilki emsal karşılaştırma ve proje geliştirmesine esas gelir tespiti yaklaşımlarıdır. Arsalar üzerinde yapılaşma olmayan veya üzerindeki mevcut yapının yıkılması ile elde edilebilen, yapılaşmaya engel durumu bulunmayan, imarlı parsellerdir.

 arsa degerleme

Bu İşlemler Nasıl Yapılmaktadır?

Bu işlemlerde, değerlemesi yapılacak arsa nitelikli taşınmaz ile aynı imar haklarına, benzer geometrik şekle, arazi eğimine sahip olduğu tespit edilebilen emsal arazilerin satış verilerine ulaşılarak arsa değeri elde edilebildiği gibi, bu yöntemin tatminkar olmaması halinde, mevcut imar haklarına göre arsa üzerinde geliştirilecek etkin ve verimli proje üzerinden ortaya çıkması muhtemel yapının, yine emsal gayrimenkul satışları esas alınarak bulunan toplam satış değerinden yapı, harç, vergi, proje masrafları vb. ile müteahhit kar kalemlerinin düşülmesinden sonra kalan değer üzerinden arsa değeri takdir edilebilmektedir. Arsa değerlemesi işlemlerinde, değere etki eden en önemli faktörler arsanın alanı, yapılaşma koşulları, yol / ana arter cephesi, arsa eğimi ve manzarasıdır.

Cantekinler Gayrimenkul Değerleme uzman kadrosu (eksperleri) ile arsa değer tespiti konusunda kaliteli hizmetler sunmaktadır. Bu konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için gayrimenkul değerleme sayfamızı ziyaret edebilir veya bizi arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Sunduğumuz hizmetler sizi ilgilendiriyorsa bize telefonunuzu bırakın, danışmanlarımız sizleri arayıp bilgilendirsin. 09:00 - 18:00 saatleri arasında sizlere dönüş yapıyoruz.