Değerleme Uzmanı Kime Denir?

Gayrimenkul Fizibilite Raporu Nedir?
11 Haziran 2016
Değerleme Nedir?
12 Haziran 2016
Tümünü Göster

Değerleme Uzmanı Kime Denir?

Değerleme Uzmanı Kime Denir?

Değerleme Uzmanı, ülkemizde SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) ve BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından düzenlemesi yapılan gayrimenkul değerleme sektöründe istihdam edilen veya başka sektörlerde bulunmasında sakınca olmayan, SPK tarafından yapılmakta olan  lisanslandırma sınavlarında başarılı olarak “Gayrimenkul Değerleme Uzmanı” belgesi almaya hak kazanmış, üniversitelerin en az 4 yıllık lisans programlarını başarı ile tamamlamış olan, tercihen mimar, şehir plancısı, inşaat, makine (makine ve gemi değerlemesi), harita ve ziraat mühendisi lisans diplomasına sahip, teknik ve hukuki konularda yetkin bilgiye sahip kişilere denmektedir. SPK tarafından “Konut Değerleme Uzmanlığı” adı altında, gayrimenkul değerleme lisansının bir alt sınıfı kabul edilebilecek diğer bir lisans daha verilmekte, bu belge ile gayrimenkul alanında kısıtlı bir grubun değerlemesi yapılabilmektedir. Gayrimenkul Değerleme Uzmanları, mesleklerini gerçekleştirmek için, TDUB’ a (Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği) üyelik işlemlerini gerçekleştirmiş ve aidat ödemelerini yapmak durumundadır. Üyelik şartlarını yerine getirmeyen değerleme uzmanları, SPK’ ya bildirilerek lisanslarının iptal edilmesi durumu ile karşılaşabilirler.

degerleme uzmani

Değerleme Uzmanı Hangi Niteliklere Sahip Olmalıdır?

Uluslararası Değerleme Standartları’na (UDES) göre değerleme uzmanlarının tanımı şu şekildedir: Gayrimenkul Değerleme Uzmanları, Varlık Değerleme Uzmanları,Değerleme Uzmanları, değerleme yapmak ve sonuçlarını raporlamayı iktisadi bir faaliyet olarak yürüten özel bir meslek grubudur. Meslek erbabı olan değerleme uzmanları oldukça zor eğitim, öğretim ve ehliyet testlerinden geçmek ve becerilerini göstermek durumundadır. Ayrıca bu kişiler, Çalışma İlkeleri (ahlaki ilkeler ve yetkinlik) ve mesleki faaliyet standartlarına riayet etmeli, bunları muhafaza etmeli ve Genel Kabul Görmüş Değerleme İlkelerine uymalıdırlar.

 

Cantekinler Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık, kadrosunda yer alan “Gayrimenkul Değerleme Uzmanı” lisansına sahip personeli ile, gayrimenkul değerlemesi kapsamına giren çalışmalarda faaliyet göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Sunduğumuz hizmetler sizi ilgilendiriyorsa bize telefonunuzu bırakın, danışmanlarımız sizleri arayıp bilgilendirsin. 09:00 - 18:00 saatleri arasında sizlere dönüş yapıyoruz.