Emlak Rayiç Bedel Tespiti

En Etkili ve En Verimli Kullanım Analizi
14 Haziran 2016
2018 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyet Fiyatları
4 Mayıs 2018
Tümünü Göster

Emlak Rayiç Bedel Tespiti

Emlak Rayiç Bedel Yerine Gerçek Satış Değeri Tespiti.

Emlak Rayiç Bedel Tespiti  günümüzde Vergi Daireleri veya Belediyelerin görevlendirmiş olduğu “Takdir Komisyonları” marifetiyle 4 yılda bir belirlenen ve her yıl  yeniden değerleme oranı ile revize edilen, asgari değerin takdir edilmesidir. Emlak Rayiç Bedel rakamsal olarak bakıldığında güncel piyasa satış rakamlarının çok altında gerçekleşmektedir. Emlak Rayiç Bedel esas olarak emlak vergisinin, emlak alım satım işlemlerinde ödenecek vergi ve harçların tespitinde, kısacası devlet hazinesine gelir olarak kaydedilen miktarın belirlenmesinde kullanılmaktadır. Bu değerin gerçekçi olarak tespit edilmediği hallerde devlet gelirlerinde milyarlarca Türk Lirası değerinde kayıplar yaşanmaktadır. 

standart degerGayrimenkul Değerleme Sektörünün Emlak Rayiç Bedel Tespitinde Alacağı Rol: 

Ülkemizde SPK tarafından verilen Gayrimenkul Değerleme Lisansına sahip, değerleme uzmanı kimliğine sahip kişiler tarafından, UDES (Uluslararası Değerleme Standartları) kurallarına uygun olarak yürütülen gayrimenkul değerleme faaliyetleri, kısa bir süre içinde Emlak Rayiç Bedel yerine geçecek olan Gerçek Satış Değer veya Standart Değer tespitinde de aktif rol alacaktır. T.C. Maliye Bakanlığı ile yapılan görüşmeler doğrultusunda, gelir kayıplarının önüne geçilmesi, haksız kazanç sağlanmaması ve veri adaletsizliğinin kaldırılması için önemli bir dönemin başlangıcı için mutabakat sağlanmak üzeredir. Yeni dönemde kullanılacak olan gerçek değer sebebi ile harç miktarlarında oluşacak artışın, mevcut harç oranlarının düşürülmesi gibi yeni uygulamalarla ayarlanması gibi önlemlerde yoldadır.

 

Yeni Dönem Ne Fayda Sağlayacak?

Yeni dönem ile birlikte, değeri yüksek olan bir taşınmaz için ödenecek vergi ve harçların düşük çıkması amacı ile daha düşük değerde gösterilebilmesinin önüne geçilebilecektir. Ayrıca Gayrimenkul Değerleme konusunda yetkili olan SPK lisansı ile faaliyet gösteren uzmanların banka ve diğer özel kurum / kuruluş / şahıslar için düzenledikleri raporlarda ortaya çıkan değerler ile tapu müdürlüklerinde beyan edilen değerler arasındaki farklılıktan ortaya çıkan karmaşıklığın da giderilmesi mümkün olacaktır. Değerleme uzmanları tarafından tespit edilecek olan değerlerin, kamulaştırma faaliyetlerinde de kullanılması düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Sunduğumuz hizmetler sizi ilgilendiriyorsa bize telefonunuzu bırakın, danışmanlarımız sizleri arayıp bilgilendirsin. 09:00 - 18:00 saatleri arasında sizlere dönüş yapıyoruz.