Emsal Karşılaştırma Yaklaşımı Nedir?

Maliyet Yaklaşımı Yöntemi Nedir?
11 Haziran 2016
Gayrimenkul Değerleme Raporu Taslağı
11 Haziran 2016
Tümünü Göster

Emsal Karşılaştırma Yaklaşımı Nedir?

Emsal Karşılaştırma Yaklaşımı Nedir?

Emsal Karşılaştırma Yöntemi, gayrimenkul değerleme çalışmasında en çok karşımıza çıkan değerleme yöntemidir. Değerleme yapılan bölgede, yeteri kadar benzer nitelikte gayrimenkulün bulunduğu, gerçekçi satış ve kira değerlerine ait verilere ulaşılabilen durumlarda kullanılmaktadır.

 emsal karsilastirma

Emsal Karşılaştırma Yöntemine Göre Değer Nasıl Tespit Edilir?

Bu yöntemde değer, değerlemesi yapılan gayrimenkulün yakın çevresinde yer alan benzer niteliklere sahip emsal gayrimenkullerin, gerçekçi satış ve kira değerleri tespit edilerek, değerleme uzmanı tarafından, değerlemesi yapılan gayrimenkulün güçlü ve zayıf yanlarına göre şerefiye farkları dikkate alınarak nihai sonuca ulaşılması ile tespit edilmektedir. Yani elma ile armut karıştırılmadan doğru karşılaştırma yapılmalıdır. Bu yöntemin en çok tercih edilen yöntem olmasına karşılık, stabil olmayan ve spekülatif değerlerin bulunduğu piyasalarda sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Bu durumda maliyet yaklaşımı ve gelir yöntemi yaklaşımları da bulunan değerin sağlaması için kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Sunduğumuz hizmetler sizi ilgilendiriyorsa bize telefonunuzu bırakın, danışmanlarımız sizleri arayıp bilgilendirsin. 09:00 - 18:00 saatleri arasında sizlere dönüş yapıyoruz.