Özel Değer Nedir?

Değerleme Nedir?
12 Haziran 2016
Kentsel Dönüşümün Anlamı Nedir?
13 Haziran 2016
Tümünü Göster

Özel Değer Nedir?

Özel Değer Nedir?

Özel değer kavramı, standart değerlemede kullanılan, taşınmazın piyasa şartlarındaki güncel değerinin dışında, değerinin farklı parametrelere göre oluştuğu durumlarda ortaya çıkmaktadır. Özel kelimesi sözlük anlamı ile yalnız bir kişiye, bir şeye ait veya ilişkin, benzerlerinden ayrılan, ayırt edici bir niteliği olana denmektedir.  Bu parametreler bir taşınmazın konum, işlev gibi bir çok, sahibi, kullanıcısı veya yakınında bulunan farklı bir taşınmaz sahibi için oluşan, piyasa değerinin üzerinde özel bir değere ulaşmasını sağlayan nitelikleridir. Özel değer piyasa değerinin üzerinde gerçekleşir.

ozel deger

Özel Değere Ait Örnekler Nelerdir?

Özel değere örnek olarak, bir işletme sahibinin, komşuluğunda yer alan köşe konumlu, daha iyi cephe avantajına sahip, müşteri potansiyelini arttırabilecek nitelikte olan veya aynı müşteri kitlesine sahip ticari mülkün, diğer işletmenin sahibi veya kullanıcısı tarafından, piyasa koşullarında oluşan değerinin üzerinde, edinilecek maddi menfaatlerini dikkate alarak katlanacağı bedel olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Sunduğumuz hizmetler sizi ilgilendiriyorsa bize telefonunuzu bırakın, danışmanlarımız sizleri arayıp bilgilendirsin. 09:00 - 18:00 saatleri arasında sizlere dönüş yapıyoruz.